S ADÉLKOU DÁL...


Adéla Sekyrová

Aďa je 16ti letá dívka, která je po předčasném porodu v 30. týdnu upoutána na invalidní vozík. Po narození prodělala krvácení do mozku a kvůli špatnému dýchání byla delší dobu napojena na umělou ventilaci. V inkubátoru strávila 2 měsíce. Poté jsme doma 6x týdně cvičili Vojtovu metodu. V 1 roce jsme se dozvěděli diagnózu – Dětská mozková obrna – kvadruspastická forma. Absolvovali jsme plno rehabilitačních pobytů v Českém Těšíně, Metylovicích, v léčebně Košumberk. Ani přes usilovné cvičení a péči se Adélčin zdravotní stav nijak výrazně nelepšil.

Aďa byla i přes svůj hendikep od malička veselé a usměvavé dítě. Přispěla k tomu i docházka do běžné mateřské školky v Krhové a později do ZŠ Žerotínova. V obou zařízeních se cítila velmi dobře hlavně díky ochotnému personálu i díky spolužákům, kteří ji vždy brali mezi sebe a její hendikep pro ně nebyl žádnou překážkou. Nyní navštěvuje 1. ročník SŠ pro neslyšící, kde je rovněž velice spokojená.

Už od narození to neměla lehké, dosud prodělala 5 ortopedických a 2 oční operace. Se svým osudem se však pere statečně. V 10 ti letech našla smysl života ve sportu a začala se věnovat lehké atletice vozíčkářů, konkrétně hod kuželkou do dálky, hod diskem a vrh koulí. Jezdí na soutěže po celé ČR, také reprezentuje ČR na MS juniorů, které se konalo již v Olomouci, Praze, Anglii, Holandsku a Portugalsku. Zatím největším úspěchem je bronzová medaile z Holandska a Portugalska a několik medailí z tuzemských závodů. Rekreačně také hraje Bocciu, lyžuje na Bisky, ráda plave. Největší úspěch zaznamenala v roce 2015, kdy byla vyhlášena Sportovcem roku Olomouckého kraje a v roce 2014, 2015 a 2016 se stala Atletem roku města Olomouc. Je také držitelkou několika českých rekordů.

V současné době by Adéla potřebovala ke každodenní rehabilitaci přístroj MOTOmed. Měli jsme možnost jej vyzkoušet v lázních a byl pro ni velkým přínosem.  Je to obdoba rotopedu s tím rozdílem, že lze na něm šlapat z invalidního vozíku. Může na něm posilovat a protahovat zkrácené svaly na nohou, ale i na rukou. Výhodou je, že když už nebude moct šlapat vlastními silami, šlape za ni přístroj díky motorku sám.  MOTOmed je ovšem finančně velmi náročný. Stojí 135.033 Kč.

Proto moc děkujeme všem, kteří Adélce jakýmkoliv způsobem dopomůžou přístroj získat.
Sekyrovi


Valaši v pohybu z.s. odvedou z každého startovného 100 Kč + připravují další motivační podporu,  o které budou závodníci informování na startu, takový pozitivní doping 😊
a PROSTĚ JI DOSTANEME DÁL!

Pár fotografií Ádi:


Juniorská reprezentace ČR  na IWAS Mistrovství světa v Nizozemí 2015 Adélka nejmladší reprezentantka
                                                                          Adélka na biskách Troják

                                        Adélka při hodu diskem  Juniorské Mistrovství světa  v Praze 2016                                     Adélka při jednom z pokusů hodu kuželkou na MS Junioru Praha 2016  
                                                                    Juniorské Mistrovství světa 2017                                               


                                                                     Adélčiní miláčci Denny a  Bady
                                                                    Největší úspěch v ocenění Adélky